Niewykształcone zatoki czołowe

Witam. Mam 22 lata i nazywam się Weronika. Kilka miesięcy temu przeziebilam się leżałam w lożku przez tydzień ale choroba jakos wolno przechodziła i w sumie po tygodniowym zwolnieniu niedoleczona poszłam do pracy. Po tygodniu mniej więcej zaczęła mnie bolec głowa każdego ranka wstawałam z takim bolem a z nosa przy kichaniu leciała mi taka żółta wydzielina. Poszłam wiec do laryngologa i tam się dowiedziałam ze nie mam wykształconych zatok.Lekarz powiedział ze nie ma czym się przejmować ale mnie to nie dajw spokoju.  Jakie są konsekwencje niewykształconych zatok czołowych? Czy istnieje jakieś postępowanie w przypadku ich braku? Pozdrawiam serdecznie

Brak zatok czołowych to dopust Boży ponieważ na tym miejscu zamiast przestrzeni powietrznej w kości czołowej mamy większe płaty czołowe mózgu, czyli jesteśmy bardziej inteligentni. ja też tak mam. Ale w razie urazu głowy okolicy czołowej jesteśmy bardziej narażeni na uraz mózgu I ŚMIERĆ! Zapinaj więc zawsze pasy w samochodzie.

Magdalena Mroczek

Zatoki czołowe są to parzyste przestrzenie powietrzne w czaszce, które pełnią wiele funkcji. Ocieplają powietrze i ochraniają czaszkę. Zatoki czołowe w pełni wykształcają się dopiero około 25-30 roku życia. Zatoki nosowe wysłane są nabłonkiem i mają ujście w jamie nosowej.

Zatoki nosowe mogą ulegać zakażeniu i infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może występować wtedy tępy, rozpierający ból w rzucie zatok. Nasila sięon przy pochyleniu do przodu. Mogą występowac bóle głowy i wydzielina z nosa.

Zatoki nosowe można ocenić w kilku badaniach tj. badanie rentgenowskie oraz MRT. Najprostszym badaniem jest badanie rentgenowskie. Można na nim zobaczyć przestrzenie powietrzne, jakimi są zatoki. To, że zatoki czołowe nie są dobrze wykształcone z całą pewnością nie świadczy o patologii i nie jest powodem do zmartwienia. Zatoki u każdego człowieka maja inny kształt i inną wielkość. U Pani są po prostu mniejsze niż u większości ludzi, co stanowi jednak cały czas pewein wariant normy. Jeśli zatoki czołowe są nieco mniejsze nie trzeba tego wcale leczyć. Nie daje to żadnych konsekwencji. Na pewno też nie leczy się tego operacyjnie, chyba że dojdzie do zapalenia zatok i jego powikłań. Pani lekarz ma rację, nie ma powodu do obaw. W dodatku w Pani wieku zatoki czołowe nie uległy jeszcze pełnemu wykształceniu. Może się więc okazać, że na przestrzeni czasu będą one jeszcze nieco wieczne niż obecnie. Zatoki te mogą się rozwijać aż do około 30 roku życia.