Niewyrażenie zgody na poród siłami natury

Witam!!! Jstem po 2 porodach: 1 cc z powodu niewspolmiernosci porodowej-waga dziecka 3500. 2 sn z powodu zgonu wewnatrzmqcicznego. Teraz jestem w 3 ciazy (3 dni po terminie).waga dziecka to 3800 lekarz na oddziale powiedzial ze nie ma wskazan do cc. Czy w tej sytuacji moge cos zrobic zeby nie rodzic sn? Podobno moge nie wyrazic zgody na porod sn tylko nie wiem jak to zrobic. Czy napisac jakies oswiadczenie? Jakies dokumenty przy przyjeciu juz podpisywalam. Prosze o pomoc.

Aleksander Ropielewski

Sytuacja o której Pani pisze jest nieuregulowana od strony prawnej. Z jednej strony ma Pani prawo decydować świadomie i wyrażać zgodę lub nie na proponowane Pani postępowanie. Z drugiej strony lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za wykonanie niepotrzebnego zabiegu lub narażenia pacjenta na zagrażający jego życiu zabieg. Cięcie cesarskie chociaż w dzisiejszych czasach dosyć bezpieczne i obarczone małą ilością powikłań jest samo w sobie dużym zabiegiem, którego potencjalne konsekwencje narażają zdrowie i życie zarówno Pani jak i Pani dziecka. Sugeruję spróbować porozmawiać jeszcze raz z lekarzem i przedstawić mu spokojnie swoje racje.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam. Przebycie porodów przy pomocy cięcia cesarskiego oraz problemy położnicze w poprzedniej ciąży same w sobie nie są jeszcze wskazaniem do rozwiązania kolejnego porodu za pomocą cięcia cesarskiego. Jeśli lekarz prowadzący nie widz wskazań do podjęcie cięcia cesarskiego jak najbardziej może Pani urodzić naturalnie, tym bardziej że taki poród jest bardziej korzystny dla dziecka.