Arytmia komorowa w 8. miesiącu ciąży a poród siłami natury

Witam, mam 27 lat, jestem obecnie w 8 miesiącu ciąży. Od początku nasiliła mi się arytmia komorowa (do tego częstoskurcz i tachykardia zatokowa). Na Holterze od 40 000 do 20 000 skurczy dodatkowych serca na dobę. Echo bez zmian. Usłyszałam od kardiologa, że nie ma przeciwskazań do porodu SN. Jednak ja jestem pełna obaw!! Tym bardziej, że nie jestem w stanie wejść na drugie piętro po schodach, nie wspomnę o wysiłku przy porodzie!! Nie wiem co mam robić...

Lek. Marta Gryszkiewicz

Choroby sercowo-naczyniowe matki prowadzące do niewydolności krążenia (o której pośrednio świadczy niemożność wejścia na drugie piętro) jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Jednocześnie należy pamiętać, że cięcie cesarskie jest operacją, podczas której niezbędne jest znieczulenie, które także niesie ryzyko powikłań śródoperacyjnych u pacjentów obciążonych kardiologicznie. Jeśli ma Pani wątpliwości co do oceny możliwości porodu SN w obecnym stanie zdrowia, proszę z wynikiem badania Holter zgłosić się do innego kardiologa. Opinia innego specjalisty w tej dziedzinie zweryfikuje trafność oceny sytuacji i diagnozę postawioną przez lekarza u którego była Pani wcześniej.