Niski poziom insuliny we krwi

Dzień dobry. Mama jest cukrzykiem. Ja-szczupła, 170 cm wzrostu 38-latka). Mój poziom insuliny na czczo 13,5 (glukoza w normie). Lekarz zalecił dietę, uznał, że wynik wskazuje na obciążenie genetyczne cukrzycą. Moja siostra 46 lat (szczupła, 165 cm wzrostu) również zrobiła badanie. Jej poziom insuliny na czczo 1,7 (przy normach 2,6-24,6). Siostra ma problemy z cholesterolem- 250, u mnie w normie. Co oznacza niski poziom insuliny? Czy to ma związek z jej cholesterolem ? Dziękuję.

Szanowna Pani,

Pani siostra z uwagi na niskie stężenie insuliny we krwi, powinna wykonać oznaczenie glukozy na czczo, jeszcze lepszą opcją byłoby w jej przypadku wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy. Warto byłoby oznaczyć również stężenie peptydu C we krwi. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe warto skontaktować się z diabetologiem celem bardziej szczegółowej diagnostyki, ew. w razie potzeby leczenia. Warto również wykonać pełny profil lipidowy (cholest całk, LDL, HDL i triglicerydy) i skontaktowwać się z lekarzem, jeśli dieta nsikocholesterolowa i aktywnośc fizyczna nie wpłyną korzystnie na wartości cholesterolu - wówczas konieczne będzie zastosowanie leczenia hipolipemizującego.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz