Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niski poziom insuliny we krwi

Dzień dobry. Mama jest cukrzykiem. Ja-szczupła, 170 cm wzrostu 38-latka). Mój poziom insuliny na czczo 13,5 (glukoza w normie). Lekarz zalecił dietę, uznał, że wynik wskazuje na obciążenie genetyczne cukrzycą. Moja siostra 46 lat (szczupła, 165 cm wzrostu) również zrobiła badanie. Jej poziom insuliny na czczo 1,7 (przy normach 2,6-24,6). Siostra ma problemy z cholesterolem- 250, u mnie w normie. Co oznacza niski poziom insuliny? Czy to ma związek z jej cholesterolem ? Dziękuję.
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Gdzie wstrzykiwać insulinę?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy.

Szanowna Pani,

Pani siostra z uwagi na niskie stężenie insuliny we krwi, powinna wykonać oznaczenie glukozy na czczo, jeszcze lepszą opcją byłoby w jej przypadku wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy. Warto byłoby oznaczyć również stężenie peptydu C we krwi. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe warto skontaktować się z diabetologiem celem bardziej szczegółowej diagnostyki, ew. w razie potzeby leczenia. Warto również wykonać pełny profil lipidowy (cholest całk, LDL, HDL i triglicerydy) i skontaktowwać się z lekarzem, jeśli dieta nsikocholesterolowa i aktywnośc fizyczna nie wpłyną korzystnie na wartości cholesterolu - wówczas konieczne będzie zastosowanie leczenia hipolipemizującego.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy