Wyniki badań a osłabienie, niskie ciśnienie i drżenie rąk

Witam, Mam 21 lat, ostatnio nie za dobrze się czuję. Jestem osłabiona, mam niskie ciśnienie, drżenie rąk, nadmierny apetyt na słodkie. Zrobiłam badania i wyszedł podwyższony cukier 105,1 mg/dl przy normie 70.0-99.0, podwyższony cholesterol 204.0 mg/dl przy normie 140.-200, podwyższone Trójglicerydy 182,1 przy normie 35.0-160 oraz azotany, leukocyty i cukier w moczu. Jest coś niepokojącego w tych wynikach? do jakiego lekarza się zgłosić?

Szanowna Pani,

Powinna Pani wykonać test OGTT z 75 g glukozy z jednoczesnym oznaczeniem stężenia glukozy oraz insuliny we krwi - wyjściowo oraz 1,2,3,4 h po wypiciu glukozy. Niewykluczone, że może mieć Pani hipoglikemię reaktywną. Podwyższone stężenie glukozy na czczo wskazuje na nieprawidłową glikemię na czczo i wiąże się z koniecznością wykonania przynajmniej zwykłego testu OGTT. Niewykluczone, że jest Pani zagrożona rozwojem cukrzycy (może ją równieżpoprzedzać hipoglikemia reaktywna), dlatego warto zastanowić się nad koniecznością wykonania dodatkowych badań. Proszę udać się do lekarza, najlepiej diabetologa lub dobrego internisty. Z uwagi na podwyższony cholesterol na początku zalecałbym wprowadzenie odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, ew. redukcji masy ciała, a jeśli to nie pomoże warto będzie zastosować leki hipolipemizujące.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz