Niski poziom neutrofilów

badanie krwi wykazalo niski poziom neutrofilow. W listopadzie ubieglego roku poziom byl 2, w pazdzierniku 2015 1.80. Przez 2 lata bralam male dawki Methotrexate (na luszczyce). Czy powinnam sie martwic?

Dzień dobry,

Metotreksat ma działanie mielotoksyczne, a więc często jego stosowanie może prowadzić do leukopenii - wiele zależy od dawki leku, czasu stosowania i tzw. "wrażliwości osobniczej". Proszę udać się do swojego lekarza na wizytę kontrolną, warto podjąć działania mające na celu "wzmocnienie" Pani szpiku, tak , aby nie była Pani narażona na infekcje z powodu niskiego poziomu neutrofili. Na rynku jest kilka preparatów, których stosowanie prowadzi do wzrostu stężenia neutrofili we krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz