Niskie FT4 i podwyższone TSH

Witam, miesiąc temu robiłam badania tarczycy. TSH: 3,64 ulU/ml, FT4: 8,82 pmol,l FT3: 3,91 pmol/l. Poszłam z wynikami do lekarza i stwierdził, że tarczyca nie pracuje tak, jak powinna. Dostałam lek i skierowanie na kolejne badania. Zrobiłam te badania i wyniki wyszły takie: TSH: 1,599 mIU/l p/c, anty-TPO: 45,64 IU/m. Mogę prosić o interpretację, bo badania TSH podane mam w dwóch różnych normach i nie bardzo wiem, jak to rozumieć. Dziękuję z góry za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyniki pierwszego badania wskazują na niewielką niedoczynność tarczycy: FT4 poniżej normy, TSH w normie, ale na jej górnej granicy (wg niektórych laboratoriów nawet powyżej normy, co odpowiada niedoczynności tarczycy). Lekarz, kierując się zapewne objawami klinicznymi, zdecydował o leczeniu dawką substytucyjną hormonów tarczycy. Spadek TSH w kontrolnym badaniu jest wynikiem tego leczenia, normy są te same dla obu badań. Przeciwciała anty-TPO nie są znamiennie podwyższone, jak to dzieje się w przypadku etiologii autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy typowej dla choroby Hashimoto. Wymaga Pani okresowych kontroli TSH, fT4 celem ustalenia optymalnego leczenia.

Pozdrawiam.