Nisko dodatni wynik anty-HCV a nosicielstwo HCV w ciąży

Witam! Jestem w 24 tygodniu ciąży. Lekarz zlecił mi badanie a.HCV i wynik uzyskałam nisko dodatni "na granicy wartości odcięcia 1,0 S/CO wyniku nisko dodatniego 4,22 S/CO", powtórzyłam badanie za tydzień i uzyskałam wynik nisko dodatni "na granicy wartości odcięcia1,0 S/CO wyniku nisko dodatniego 3.93 S/CO", do tego ALT 16. W lipcu robiłam badania próby wątrobowe gdzie wyniki miałam: AST 14; ALT 11; POTAS 4,20; Bilirubina całkowita 6,80. Proszę o opinię co oznacza ten wynik nisko dodatni oraz to zwiększenie ALT od lipca? Proszę mi powiedzieć co to oznacza?

Witam! ALT oraz AST to enzymy używane w diagnostyce uszkodzenia komórek wątrobowych. Jeśli znajdują się w normie to nie ma powodów do niepokoju, nawet przy niewielkim ich wzroście, takim jaki nastąpił w Pani przypadku. Poważniejszym problemem jest natomiast nisko dodatni wynik anty-HCV, który ze względu na dwukrotne stwierdzenie takiego wyniku sugeruje nosicielstwo HCV. Oznacza to, że w Pani organizmie jest obecny wirus HCV, ale pozostałe wyniki wskazują, że obecnie jest prawdopodobnie nieaktywny. Ryzyko przeniesienia wirusa HCV na płód jest niewielkie i zakaźnicy w takich przypadkach czekają z ewentualnym leczeniem do czasu po zakończeniu ciąży. Leczenie infekcji HCV jest konieczne gdy dochodzi do tzw. replikacji wirusa, która wiąże się z jego aktywacją i objawami chorobowymi. W badaniach stwierdzono również podwyższone stężenie bilirubiny, co wraz z nisko dodatnim wynikiem anty-HCV skłania do wykonania USG jamy brzusznej ze szczegółową oceną wątroby. Podsumowując, w tej chwili konieczne jest pozostanie pod regularną kontrolą ginekologa, jak również warto skonsultować swoją sytuację z lekarzem chorób zakaźnych. Pozdrawiam serdecznie!