Nosicielstwo treputococus agalactiae a ciąża

W wymazie pochwy podczas ciąży nie wykryto streputococus agalactiae, dziecko zmarło. Po dwóch miesiącach zrobiłam posiew kalu wzrost obfity prawdopodobnie nosicięlstwo. Czyli on jest tylko w jelitach?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by w ramach porady internetowej odpowiedzieć na pytanie czy bakteria Streptococcus agalactiae jest obecna tylko w jelitach. By potwierdzić lub wykluczyć kolonizację w innych miejscach konieczne byłoby wykonanie posiewu.

Z jakiego powodu dziecko zmarło ? Str Agal sie nie leczy. Jesli zostanie wykryty w czasie ciaży to przed porodem podaje sie odpowiednią dawkę antybiotyku.Ma tylko znaczenie przy porodzie siłami natury. Przy rozwiazaniu cięciem cesarskim nie ma znaczenia

Z uwagi na niespójne odpowiedzi pozwolę sobie dopisać jeszcze kilka słów. Podjeście do profilaktyki w tym zakresie nieco się zmienia zarówno na Świecie jak i w Polsce. Jednak, jeśli stwierdzono u Pani paciorkowce GrB, to w kolejnych ciążach będzie Pani traktowana jako nosicielka. Nie jest przy tym istotne, czy był to mocz, kał, czy też wymaz z pochwy. Rzeczywiście kolonizacji w pochwie i kale nie leczy się, ale już zakażenie paciorkowcami GrB, potwierdzone w posiewie moczu leczy się podczas ciąży. Podobnie, jeśli jest zagrażający poród przedwczesny, to PGrB w posiewie z pochwy również wymagają leczenia (zazwyczaj miejscowego), bowiem prowadzą one do wyzwalania produkcji prostaglandyn, co bardzo nasila skurcze. Kontrowersje pomiędzy różnymi towarzystwami naukowymi pojawiają się czy należy leczyć w razie rozwiązania cięciem cesarskim. W oddziale, który prowadzę, gdzie rodzi się aż 2% Polaków, podajemy profilaktycznie ampicylinę również przed cięciem cesarskim.
Odnośnie zgonu dziecka, słusznie stwierdzono, że przyczyn może być wiele, różnych.