Noszenie aparatu samoligatrującego przez 22-latkę

Aparat samoligaturujący! Pytałam czy przed robimy piaskowanie lub scaling, ale mówi, że nie mam kamienia, więc dopiero po zdjęciu aparatu. Dobrze radzi? Kazał usunąć ósemki i od razu na zakładanie aparatu, zapisałam się, ale co z separacją? Jego nie ma teraz w pracy, a w rejestracji nie wiedzą, mówią ze jak kamienia nie ma to chyba nie trzeba separacji. Tylko ortodonta widział mnie pół roku temu, nie zrobił się od tego czasu kamień? Czy one dobrze mówią? Czy separacja nie jest zawsze konieczna?

Jeżeli lekarz zaplanował przyklejenie rurek na trzonowce, zamiast cementowania pierścieni, wówczas separacja nie jest potrzebna. Natomiast jeżeli chodzi o potrzebę skalingu i/lub piaskowania, to decyduje o tym lekarz po wcześniejszym badaniu.