Czy przed założeniem aparatu zalecany jest scaling, piaskowanie i fluoryzacja?

Planuję założenie aparatu ortodontycznego. W związku z tym, chciałam zapytać, czy przed założeniem aparatu zalecany jest scaling, piaskowanie i fluoryzacja? Jeśli tak, to jaki odstęp czasu między tymi zabiegami a założeniem aparatu będzie optymalny?

Wyszczególnione zabiegi nie są koniecznością.Najistotniejsze są wyleczone zęby bez ubytków próchniczych;wskazana konsultacja chirurgiczna - czy są ósemki uniemożliwiające proces leczenia ortodontycznego.

Wykonanie takiego profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów może, ale nie musi być wykonane. Lekarz ortodonta najczęściej zwraca uwagę na ubytki próchnicowe. Teoretycznie fluoryzacja wykonana tuż przed założeniem zamków aparatu stałego może zaburzyć wiązanie kleju utrzymującego zamki i ich odklejanie. Jednak ten aplikowany fluor utrzymuje się na zębach najwyżej przez kilka dni.
Jeśli chodzi o wykonywanie skalingu czy piaskowania to należy je wykonywać również gdy aparat jest już założony. Tutaj higiena przestrzeni wokół aparatu jest bardzo istotna i tylko zwykłe szczotkowanie jest niewystarczające.
Pozdrawiam

Jak najbardziej. Przed założeniem aparatu zęby powinno poddać się zabiegowi tzw. sanacji jamy ustnej, która polega na kompleksowym wyleczeniu wszystkich schorzeń w jamie ustnej, innymi słowy jest to taki „generalny remont”. Sanacja obejmuje m.in. pełną higienizację u dentysty, na którą składa się zabieg skalingu, piaskowania, a także profilaktycznej fluoryzacji, która zabezpieczy je przed próchnicą. Aparat można założyć od razu po tych zabiegach.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl