Nowotwór występujący w obu płatach stercza

Tata, wiek 63 lata. 2009 PSA 2 2013 PSA 2,9 2014 PSA 3,9 01.2015 PSA 3,2 04.2015 PSA 3,59 08.2015 PSA 4,23 Wyniki biopsji: Gruczolakorak stercza Gleason 3 3 Nowotwór występuje w obu płatach stercza zajmując P1, P4 - 20% masy wycinka P2, P5 - 60% P3 - fragment gruczołu krokowego bez zmian nowotworowych L1 - 60% L2 -80% L5 - 30% L6 - drobne ogniska nowotworowe w części podtorebkowej L3, L4 - fragment bez nowotworu Jakie najlepsze metody leczenia i jakie są realnie rokowania? Co robić?

Rokowania są poważne! Sposoby leczenia powinny być wybrane w zależności od stanu og. pacjenta i obecności ew. przerzutów , co należy sprawdzić dodatkowymi badaniami (MR,CT) zż

Chory na nowotwór ma prawo do życia bez bólu.

Około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego.
Podstawą leczenia bólu jest ocena jego przyczyny.
Ból może być wywołany:
• uciskiem i uszkodzeniem tkanek otaczających spowodowanym przez guz lub przerzuty,
• naciekaniem okolicznych nerwów, tkanek miękkich, kości, narządów wewnętrznych,
• jako wynik zabiegu operacyjnego
• zastosowanej radio i chemioterapii
• polekowej polineuropatii
• zaburzeniami czynności sąsiednich i odległych narządów.
Chorobie nowotworowej często towarzyszą zaburzenia snu i depresja, które wpływają na poziom odczuwania bólu.

Czasami, mimo odpowiedniego leczenia przeciwbólowego może wystąpić ból przebijający lub ból końca dawki.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano schemat postępowania zwany „drabiną analgetyczną”. Przestrzeganie zasad drabiny analgetycznej pozwala na skuteczne leczenie u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody: blokady neurolizy leczenie paliatywne.
http://instytutleczeniabolu.pl/47/bol-nowotworowy

Lek. Zbigniew Ĺťurawski

Ocena stanu miejscowego oraz węzłów chłonnych powinna zostać oparta na rezonansie magnetycznym prostaty (http://hifu.pl/rezonans-magnetyczny-prostaty-2/). W przypadku tak rozległej obecności nowotworu w obrębie prostaty "najlepsza" metoda to jest ta która będzie najskuteczniejsza - czyli laparoskopowa prostatektomia radykalna (http://hifu.pl/radykalna-prostatektomia-laparoskopowa/). Natomiast ostateczna decyzja musi być podjęta na podstawie indywidualnej oceny.