Nóż gamma a guz mózgu

Ponad dwa lata temu miałam operację w trakcie której usunięto mi guz mózgu oponiak metaloplastyczny. Ponieważ miałam nudności oraz zawroty głowy w trakcie badania okulistycznego poprosiłam o badanie dna oka celem upewnienia się czy wszystko w porządku? Okazało się, że mam guza wielkości 1 cm najprawdopodobniej o charakterze oponiaka w innym miejscu, czy w związku z tym, że jedna część mojego poprzedniego guza była skamieniała jest to przeciwwskazanie do usunięcia go nożem gamma ? Czy w trakcie tego zabiegu nie istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia okolicznych zdrowych tkanek mózgu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jest troszkę niejasności. Dlaczego w badaniu okulistycznym rozpoznano oponiaka? Były zmiany w tarczy nerwu wzrokowego? Tak, czy inaczej musiało być wykonane badanie obrazowe głowy. Ponadto - poprzedni oponiak był zwapniały, ale czy są dane, że ten obecny jest również?

generalnie nóż gamma może być stosowany również do usuwania oponiaków. Wiele wiązek promieniowania kobaltu kieruje się z różnych stron na jeden punkt w mózgu. Wiązki te osobno są na tyle słabe, że nie niszczą tkanki przez którą przechodzą, a ogniskując się w jednym miejscu niszczą komórki nowotworu. Dlatego metoda ta jest dużo mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja neurochirurgiczna.

serdecznie pozdrawiam!