O czym świadczy taki ból kolana?

Dzień dobry, od kilku dni czuję ból kolana, bardziej może pod kolanem. Rozlewa on się w stronę łydki i stopy jako dziwne mrowienie. Około 8 lat temu miałem to kolano skręcone. Podczas dłuższych spacerów noga ta też szybciej się męczy i sama łydka wtedy mocno piecze.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Pana przypadek może świadczyć o różnych schorzeniach, należą do nich między innymi: torbiel Bakera, choroba zakrzepicy kończyn dolnych, naderwanie czy naciągnięcie mięśnia.

Przy torbieli Bakera pod kolanem powstaje średniej wielkości guzek wypełniony płynem stawowym. Miejsce to jest zaczerwienione i widocznie obrzęknięte. Taki stan sam w sobie nie jest bardzo poważnym zagrożeniem, jednak może powodować uszkodzenie np. naczyń krwionośnych, dlatego ważne jest szybkie działanie po jego wykryciu.

Jeżeli chodzi o zakrzepicę kończyn dolnych, to polega ona na tworzeniu się zakrzepów i zatorów, utrudniających swobodny przepływ krwi w układzie krwionośnym. W takiej sytuacji dotknięte zakrzepicą miejsce jest obrzęknięte, pokryte sino czerwoną barwą oraz zauważalnie cieplejsze od innych miejsc. Do leczenia zakrzepicy stosuje się leki rozrzedzające krew.

Do bólu kolana mogą się także przyczyniać urazy mechaniczne powodujące naderwanie lub naciągnięcie mięśni. Aby ich uniknąć należy uważać na siebie przy wysiłku fizyczny, a także nie przeciążać narażonych na uszkodzenie miejsc.

W celu dokładnej diagnozy stanu Pana zdrowia zalecamy kontakt z lekarzem ortopedą.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które opisują przywołane wcześniej schorzenia:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-kolanem-torbiel-bakera-i-inne-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie\

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.