Obecność dyskopatii a wynik RTG

Dzien dobry wykryto u mnie dyskopatie i opis do rentgenu brzmi nastepujaco zaznaczone skrzywienie kregospupa ledzwiowego w strone prawa ze splyceniem fizjologicznej jego lordowy. zwezenie szpar miedzykregowych l4/5 l5/s1 ze zmianami przeciazeniowymi w stawach miedzywyrostkowych dolnych segmentow ledzwiowych do tego wystapila rwa kulszowa mam pytanie czy jest to powazne schorzenie wynikajace z opisu i ile bym musial odczekac zebym mogl wrocic na silownie i czy nie powinienem robic pewnych cwicz
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Badanie rtg jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem.
Najczęściej podstawową i najskuteczniejszą metodą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Zakres ćwiczeń wskazania i przeciwwskazania do różnych form aktywności należy ustalić indywidualnie z fizjoterapeutą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty