Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego a dyskopatia

Witam. Od jakiegoś czasu bolą mnie strasznie plecy, dokładnie odcinek lędźwiowo krzyżowy. Miałam robione rtg ale nic nie wykazało. Lekarz stwierdził że to przesilenie lub zespół korzeniowy. Jednak dalej mnie bardzo boli, do tego doszło ból lewej ręki i nogi, jest to bardzo dziwne uczucie, jakby ciężkośc ciała. Czy to od kręgosłupa? Biorę Voltaren ale nie pomaga. Boje się ze to dyskopatia, czy wyszło by to na rtg? Czy to minie samo? Błagam o pomoc

Badanie rtg jest badaniem dosyć ogólnym pokazującym kości i ich wzajemny układ. O dyskopatii na podstawie rtg możemy wnioskować pośrednio gdy zwężona jest przestrzeń międzykręgowa. Samego krążka międzykręgowego na rtg nie widać.
Znacznie dokładniejsze jest badanie MRI obrazujące wszystkie struktury wchodzące w skład osi strukturalno- czynnościowej jaką jest kręgosłup.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.