Nasilający się ból między łopatkami

Witam, Od 2 lat odczuwam ból międzyłopatkami - boli codziennie a bol nasila sie po 2-3 godz siedzenia lub stania w jednej pozycji ( mam prace siedzaca wczesnniej stojącą ).Zrobiłam RTG piersiowego odcinka fizjoterapeuta ocenil zdjecie jako prawidlowe i zasugerowal ze przyczyna bolu jest stres i nerwy , zrobilam serie masazy u bioenergoterapeuty tez bepoprawy , plecy bola tak samo w tych samych punktach , prosze o podpowiedz co moze byc przyczyna bolu . Dziekuje za odpowiedż, Monika

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym i poza obrazem kości niewiele mówi o innych strukturach osi czynnościowo-anatomicznej jaką jest kręgosłup. Znacznie dokładniejsze jest badanie MRI.