Osteofity na kręgach szyjnych

Witam. Mój tata ma osteofity na kręgach szyjnych. Bardzo boli go kręgosłup tabletki nie pomagają. Ciężko mu nawet ręce trzymać wzdłuż tułowia bo cały kark go boli. Neurolog powiedział, że ma przewlekłe zapalenie panewki (dokładnie nie wiem jak to ujął)czy nerwów na krążkach. Co należy w takiej sytuacji robić? Jakie leczenie, czy porobić dodatkowe badania? Dziękuję

Jedną z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.

W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe. W tym przypadku dobrze byłoby zrobić MRI kręgosłupa, które pokaże wszystkie struktury budujące oś czynnościowo- strukturalną jaką jest kręgosłup.