Obecność grzybów w kale

Witam. W związku z utrzymującym się u mnie złym samopoczuciem, bólami brzucha, nudnościami, dużym osłabieniem ogólnym, brakiem apetytu, krwawieniami z dolnego odcinka przewodu pokarmowego zrobiłam wcześniej badanie kału na krew utajoną - wyszło dodatnie + liczne krople tłuszczu i ziarna skrobii. Lekarz, który zobaczył wynik powiedział, że krew utajona może być spowodowana żylakami odbytu, ale wspomniał, abym zrobiła jeszcze kał na posiew, gdyż mam jeszcze lużne stolce i chudnę. Oto wynik: Candida cruzei - wzrost liczny; Enterococus fekalis - wzrost bardzo liczny;Escherichia coli - wzrost liczny; Kiebsiella pneumoniae - wzrost liczny. Martwi mnie candida cruzei i kliebsiella pneumoniae, gdyż zorientowałam się, że ten grzyb i bakteria nie powinny być! Naturalnie nie zasiedlają flory bakteryjnej jelit, są chorobotwórcze! Mam 53 lata, niedokrwistość. Proszę o pilną odpowiedź,bo wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie. Z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Klebsiella pneumoniae jest patogenem głównie układu oddechowego, aczkolwiek może atakować również przewód pokarmowy, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością. Bakteria ta powoduje bóle brzucha i luźne stolce, które występują również u Pani. Obecność grzybów w kale nie jest niebezpieczna, jeżeli nie występuje obniżona odpornośc. Niewątpliwie należy u Pani zastosować antybiotykoterapię i objawy powinny ustąpić.