Dlaczego niemowlę ma bakteryjne zakażenie krwi?
Dzień dobry. W posiewie krwi syna- wcześniaka 32tc ( obecnie 34tygodnie- 2 tyg po porodzie przez cc) znaleziono Klebsiella oxytoca. Jest on hospitalizowany i zachorował na sepsę. Skąd ta bakteria się wzięła w jego krwi? Bardzo proszę o wszelkie informacje z góry serdecznie dziękuję.Pozdrawiam

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
bakterie Klebsiella atakują organizmy z osłabionym lub niewykształconym układem odpornościowym. Klebsiella oxytoca nie jest dość powszechna – można się nią zarazić zwłaszcza w szpitalu. O Klebsiella przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/klebsiella-czym-jest-zakazenie-co-wywoluje-leczenie.
Podczas porodu dochodzi do kolonizacji układu pokarmowego i błon śluzowych każdego noworodka – np. bakterie Klebsiella pneumoniae, choć mogą być przyczyną niebezpiecznego zapalenia płuc, to należą do mikroflory bakteryjnej każdego człowieka. W przypadku wcześniaków – żywionych pozajelitowo, przebywających w inkubatorze, w którym panuje wysoka temperatura i wiele innych czynników powoduje, że organizm maleństwa zasiedlają szczepy bakterii niekiedy opornych na antybiotykoterapię i dużo bardziej niebezpiecznych dla niego niż dla zdrowych, urodzonych o czasie, noworodków.
Jeżeli chodzi o Pani syna to groźne patogeny mogły znajdować się wszędzie – na ubraniach, fartuchach, skórze. Trudno to niestety stwierdzić z całą pewnością, ponieważ Klebsiella oxytoca jest przenoszona na jajach much domowych. Niestety badania wskazują, że zainfekowaniu bakteriami Klebsiella ulega nawet 90-100% wcześniaków.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/sepsa.