Czy rozwija się martwica zęba?

Witam, proszę pilnie o odpowiedź, gdyż wyczytałam w internecie iż poprzez nieliczenie choroby może wystąpić sepsa i nie mam pojęcia co w tej sytuacji zrobić. Jestem za granicą i mam umówionego dentystę dopiero na poniedziałek. Czuje dyskomfort w zębie jedynie przy nadgryzaniu, czasami dziąsło wokół niego jest opuchnięte, w zębie jest mała dziura oraz w lustrze mogę zauważyć iż postępuje w nim próchnica. Ząb sam z siebie nie boli ani nie bolał nigdy. Czy jest to zapalenie miazgi czy już martwica zęba i jak szybko należy zacząć go leczyć?
KOBIETA, 24 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

martwica zęba występuje, gdy miazga wewnątrz zęba ulega uszkodzeniu lub umiera. Jest to tkanka miękka wypełniająca wnętrze zęba, która zawiera naczynia krwionośne, nerwy i komórki.

Do najczęstszych objawów takiego stanu należą: ból, wrażliwość na ciepło lub zimno, dyskomfort przy nagryzaniu, opuchnięte dziąsło, czy wydzielanie ropnej wydzieliny.

Niestety na podstawie samego opisu ciężko postawić jednoznaczną diagnozę, dlatego zalecamy cierpliwość i udanie się do dentysty w poniedziałek. Do metod terapii takiego stanu należy leczenie kanałowe.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/martwy-zab-czym-jest-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.