Dlaczego niemowlę oddaje papkowaty stolec?

Witam ,mój dwuletni syn od paru dni oddaje kał z 7/9 na dobę . Dosłownie co godz przychodzi z pełnym papersem . Nie ma bardzo wolnego kalu kontytentcja przypomina papkę .. Proszę mi odpisać czy to objawy jakieś poważniejszej choroby ? Dodam że syn od dwóch tyg zaczol uczęszczać do żłobka .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko oddaje tak często stolec, to jest to biegunka. Mówimy o niej wówczas gdy dziecko oddaje stolec częściej niż trzy raz na dobę. Zazwyczaj też stolec jest przy biegunce luźny, nieuformowany, może być wodnisty albo papkowaty.

U dzieci do 2. roku życia większość biegunek wynika z zakażenia układu pokarmowego spowodowanego wirusem, bakterią lub innym patogenem. W przypadku pańskiego syna niewykluczone, że przyczyną rozwolnienia są bliskie kontakty z dziećmi w żłobku. Jeżeli syn niedawno rozpoczął przygodę ze żłobkiem, to jego układ immunologiczny z pewnością nie radzi sobie jeszcze najlepiej, co może skutkować wzmożeniem infekcji różnego rodzaju. Więcej na temat biegunki u dzieci w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-biegunki-u-dziecka.

Niezależnie od przyczyny konieczna jest konsultacja z pediatrą. Proszę także obserwować dziecko – czy zdradza objawy złego samopoczucia, ma gorączkę, brak apetytu. Bardzo ważne jest podawanie płynów, gdyż u małych dzieci szybko dochodzi do odwodnienia. Oczywiście należy też pamiętać, by dziecko pozostało w domu, dostawało lekkie posiłki, które będą hamować biegunkę oraz płyny. Niewykluczone, że pediatra przepisze lek przeciwbiegunkowy oraz każe podawać elektrolity.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-biegunka-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.