Obecność HPV a wskazania do szczepienia

Dzień dobry, mam 48 lat. Wykryto u mnie w badaniu cytologicznym przeprowadzonym ponad rok temu wirus hpv (45). Po roku czasu przeprowadzono badanie kontrolne, wycinek do badan z szyjki macicy, które wykazały znów to samo. Czy warto w tym wypadku zaszczepić się - Gardasil, aby uchronić się przed jeszcze wyżej onkologicznym genotypem. Czy dla zarażonej osoby jest bezpieczna ?

Warunkiem skuteczności szczepionki jest np. brak cech dysplastycznych na szyjce macicy, Nie stwierdzono skuteczności terapeutycznej szczepionki na HPV więc można się szczepić ale oczywiście to nie usunie wirusa. za to może ochronić przed infekcją innymi typami ( reakcja krzyżowa).