Co oznacza taka grudka po szczepieniu na HPV?

Dzień dobry, tydzień temu zaszczepiłam się preparatem Gardasil 9 przeciwko HPV, podany w mięsień naramienny. Miejsce wkłucia z dnia na dzień stopniowo było odczuwalne coraz bardziej, obecnie jest ono odczuwalne cały czas, ale nie przeszkadza w żaden sposób w funkcjonowaniu. Równo 7 dni po szczepieniu ponad poziomem skóry uwypuklił się twardy guzek, ok. 0,5-1cm średnicy Mam 22 lata, brak zmian w wymazie cytologicznym Czy i w jaki sposób powinnam kontrolować ten odczyn? Miesiąc po szczepieniu Gardasilem planowałam przyjąć 3 dawkę szczepienia na covid, a następnie, po kolejnym miesiącu drugą dawkę preparatu Gardasil Czy w związku z wystąpieniem zmiany powinnam przesunąć któreś z tych szczepień?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Szczepionka HPV jest to szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Jest to bardzo ważna profilaktyka przeciw zakażeniu wirusem powodującym nowotwór szyjki macicy.

Wirus HPV przenosi się głównie drogą płciową poprzez kontakt seksualny oraz przez zakażone ręce przy kontakcie z narządami płciowymi. Często dochodzi również do przeniesienia wirusa podczas porodu na noworodka.

Zarażenie brodawczakiem w większości przypadków nie daje żadnych objawów i spora grupa osób żyje w niewiedzy, że jest nosicielem tego wirusa. HPV oprócz niebezpiecznego nowotworu szyjki macicy, może również powodować inne typy nowotworów, między innymi pochwy, sromu i odbytu.

Szczepienie przeciw HPV jest najlepszą metodą, aby uchronić się przed zarażeniem tym wirusem. Jest ono bardzo skuteczną profilaktyką. Przyjęcie trzech dawek preparatu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy od 70 do 90%.

Preparat jest dość dobrze tolerowany przez organizm. Jak każdy lek, szczepionka te może powodować nieznaczne odczyny i skutki uboczne, jednak nie powinny się one długo utrzymywać. Najczęściej może wystąpić obrzęk oraz zaczerwienienie w miejscu wkłucia.

Jeżeli dolegliwość po szczepieniu będzie się nadal utrzymywać, zalecamy wizytę u lekarza internisty. Specjalista wskaże, jakimi środkami mogłaby Pani pielęgnować obrzęknięte miejsce.

Zalecamy również kontakt z lekarzem rodzinnym w sprawie rozplanowania dawek kolejnych szczepień bądź skonsultowanie się z osobą kwalifikującą do szczepienia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce.

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciwko-hpv

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-hpv-ogranicza-zachorowania-na-raka-gardla-i-jamy-ustnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.