Czy wszystkie kobiety powinny być szczepione przeciwko wirusowi HPV?

Czy przeciwko HPV powinny być szczepione wszystkie kobiety? Czy taka szczepionka może nieść za sobą jakieś ryzyko? Pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Szczepienie przeciwko HPV zaleca się wszystkim kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze aktywności seksualnej oraz kobietom nigdy wcześniej nie zakażonym wirusem HPV. Szczepienie przeciwko HPV, Jak każda szczepionka może dać odczyny poszczepienne, o których można przeczytać w ulotce dołączonej do leku.

Nie ma obowiązku szczepienia przeciw wirusowi HPV. Jest to zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i dotyczy dziewcząt, które nie rozpoczęły współżycia. W Polsce jest to 14 r.ż.