Obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:160 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:160 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym). Uzyskane wyniki badań należy interpretować w odniesieniu do całości obrazu klinicznego pacjenta.  Zrobiłam badanie na własną rękę bo bolały mnie stawy.Ob i crp i morfologia w normie.co to moze byc?

Witam. Podane przeciwciała występują w niektórych chorobach autoimmunologicznych, które mogą objawiać się między innymi bólami stawów. Ich rozpoznanie opera się jednak na szczegółowych kryteriach klinicznych i jest raczej mało prawdopodobne przy prawidłowym poziomie ob i crp. Sugeruję konsultację z reumatologiem który przeprowadzi bezpośrednie badanie.