Objawy depresji i kwalifikacja DSM-IV

Witam.Czy jeżeli objawy depresji bardzo dokładnie zgadzają się z klasyfikacją DSM-IV ale nie ICD-10 to może ona zostać u mnie stwierdzona a zatem czy będzie można rozpocząć leczenie? Pytam bo w Polsce obowiązuje ICD-10 a nie DSM-IV. I czy depresja może po prostu zniknąć sama,czy też jeżeli raz się zaczęła to już nie odejdzie sama i trzeba zacząć terapię? Pytam bo ewidentnie miałem jej obiawy niedawno,ale dzisiaj pojawiają się rzadziej,choć jak już to z dość silnym natężeniem.

Dzień dobry.

Autodiagnoza, aczkolwiek poznawczo interesująca i poszerzająca własną świadomość, może być błędna i prowadzić do ślepej uliczki. Z samego faktu dopasowania do siebie objawów depresji nie musi wynikać też, że powinien Pan rozpocząć jakiekolwiek leczenie. Zasadniczo wszelkiego rodzaju "niedomogi" natury psychicznej poddaje się leczeniu, jeżeli mają one wpływ na pogorszenie jakości życia. Jeżeli więc tak jest w Pana przypadku, warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, dzięki której mógłby Pan potwierdzić bądź wykluczyć Pana przypuszczenia i podjąć odpowiednie do Pana stanu działania.

Pozdrawiam.