Objawy hipoglikemii u 24-latka

Witam, krew: Glukoza [mg/dl] na czczo: 83 po 1h: 108 po 2h: 99 po 3h: 39 Insulina[uU/ml]: na czczo: 12,68 po 1h: 80 po 2h: 101 po 3h: 16 HbA1c: 5,2% 34,0 mmol/mol Podyższone: Kreatynina:110 ALT:45 Pozostałe badania podstawowe krwi i moczu, TSH w normie. Od 3 miesięcy nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Objawy hipoglikemii występują na czczo oraz w nocy. Proszę o poradę o jakie badania mam się upomnieć będąc u lekarza oraz co zwiastują takie wyniki. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Objawy hipoglikemii

Witam. Od dłuższego czasu zdarza mi się taka sytuacja: w ciągu roku zdarzyło się to z 5 razy - otóż rano na czczo poziom cukru jest w normie, np. 88. Natomiast potem zaczynam się czuć coraz gorzej i tak po całym dniu spożywania posiłków, np. po obiedzie, robię się bardzo senna, jest mi niedobrze, zaczynam się trząść, ciśnienie mi spada, np. 60/40, tętno 140, natomiast cukier wynosił 72 po całym dniu praktycznie. Pytanie - czy przy cukrze 72 mogę mieć aż takie objawy?

Jestem tak słaba, mam problemy z mówieniem, robię się agresywna, jakieś dziwne w ogóle mam zachowania. Są dni, że czuję się bardzo dobrze, nic mi nie jest. Nigdy wcześniej nie badałam sobie cukru w tym momencie i w związku z tym mam pytanie: co to jest? Nie mam tego codziennie, to się zdarza co jakiś czas. Wspomnę, że mój ojciec ma cukrzycę, w rodzinie panuje cukrzyca. Dodam, iż mam wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, guzki tarczycy, ale poziom hormonów tarczycy jest w normie! Jestem pod stałą kontrolą kardiologa i endokrynologa. Bardzo proszę o jakąś poradę. Dziękuję. Justyna, lat 26.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

Myślę, że nie należy pochopnie wiązać objawów, które Pani opisuje z poziomem cukru we krwi u Pani, ponieważ nie ma tu żadnych sugestii odnośnie ewentualnej hipoglikemii, za co uważa się powszechnie stany, gdzie poziom glikemii spada poniżej 50 mg%, a nawet poniżej 30 mg%, wtedy też pojawiają się burzliwe objawy hipoglikemii związane z wyrzutem amin katecholowych z nadnerczy w celu podniesienia poziomu cukru we krwi (są to tzw. ,,hormony walki”, np. adrenalina).

Przyczyną Pani problemów mogą być jednak inne zaburzenia hormonalne, czego nie da się sprecyzować bez dokładniejszych badań laboratoryjnych. Istotne znaczenie mają tutaj także badania obrazowe, zaczynając od usg brzucha i narządu rodnego oraz badania ginekologicznego, od którego powinna Pani zacząć. Często przyczyną takich dolegliwości może być np. zespół jajników policystycznych bądź inne schorzenia ginekologiczne.

Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Skąd u mnie objawy hipoglikemii?

Witam:) Mam 32 lata jestem diabetyczka od 6 lat cukrzyca typu 2 biore "Glukopfage 850" raz dziennie rano . Od 2 tyg mam problem z owym cukrem. Diete mam ułożona przez dietetyka i jem co 3 godz cukier po 3 godzinach bardzo mi spada do wartosci -58,62 i mam objawy hipoglikemii trzesace rece ,dlonie ,dezorientacja, uderzenia goraca i placzliwosc i duzy bol glowy i wiecej siusiam niż wypijam , .Czemu tak się dzieje ... ?Problem od 2 tyg . Dziekuje z gory za odp .
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Opisany problem jest bardzo niebezpieczny, dlatego warto jak najszybciej coś z tym zrobić. Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim być może dobrana dieta nie jest dla Pani optymalna. Może być tak, że posiłki zawierają zbyt dużo węglowodanów prostych, które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, ale następnie także szybki i nagły spadek, który doprowadza do hipoglikemii. Może być również tak, że przerwy pomiędzy posiłkami są zbyt długie i organizm już domaga się kolejnej porcji energii. Nie oznacza to jednak, że to dietetyk źle przygotował dietę. Czasem bywa tak, że jedyna metodą doboru odpowiednich posiłków jest metoda prób i błędów. Bardzo ważne jest wtedy prowadzenie dzienniczka żywieniowego z zapisem rodzaju posiłku, pory dnia i pomiarem glukometrem. Na podstawie takich informacji dietetyk powinien dostrzec pewne prawidłowości i zweryfikować swoje zalecenia.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty