Objawy niedoczynności tarczycy w 25. tygodniu ciąży

W skrócie... 25tydzień ciąży. Od 2 miesięcy przyjmuje letrox 50 - bo się okazało że mam objawy niedoczynności tarczycy i ma ona 7ml pojemnosci. Lekarz w szoku - jak to mozliwe ze to moja 2 ciąza i nikt tego wczesniej nie wykryl. Po 2 miesiacach przyjmowania letroxu znów badania i tsh w normie, ft4 lekko obnizone ale aTPO ujemny! Oznaczalismy te przeciwciala zeby stwierdzic czy bede sie leczyc do konca zycia CZY problemy z tarczyca sa spowodowane ciążą. Nie wiem w koncu jaki wyrok? POMOCY!

Witam Panią,

Bardzo ważne jest, aby dawka leku była odpowiednia do zapotrzebowania w ciąży. Jeśli fT4 jest lekko obniżone, to sugerowałbym zwiększenie dawki leku. W ciąży niezależnie od trymestru zaleca się również, aby TSH było poniżej 2,5. Jeśli jest wyższe, to zwiększa się dawkę leku - oczywiście wszystko pod kontrolą prowadzącego Panią lekarza. Niedoczynność tarczycy u Pani może wynikać z jej małych rozmiarów, ale sugerowałbym jeszcze, aby oznaczyła sobie Pani stężenie przeciwciał aTg (przeciwko tyreoglobulinie).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz