Suplementacja hormonów tarczycowych a ciąża

Witam! Proszę o pomoc. Dzisiaj odebrałam wyniki tarczycowe i jestem przerażona, to 6 tydzień ciąży. Moje wyniki od początku: Z sierpnia: FT4 24.36% [wynik 1.12, norma (0.93 - 1.71)]; FT3 44.81% [wynik 3.1, norma (2.02 - 4.43)]; TSH 3 generacji: 2,42 ulU/ml norma 0,27-4,20. Z września (Letrox 50); Tsh 2,83 ulUml 0,27-4,20; ATPO 13 U/ml norma

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Nie bardzo rozumiem w jakim celu zastosowano Letrox po wynikach z sierpnia, skoro według tego co Pani pisze hormony były w normie, podobnie we wrześniu na Letroxie TSH w normie, antyTPO również, jedynie mocno podwyższone ATG co mogłoby sugerować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, ale z racji prawidłowych stężeń hormonów raczej nie kwalifikuje się do stosowania ich suplementacji. Po zwiększeniu dawki Letroxu w listopadzie rzeczywiście TSH jest zbyt niskie co może świadczyć o "nadczynności" spowodowanej zbyt dużą dawką leku stąd konieczność redukcji dawki. Wyniki z dzisiaj nie są bardzo złe, a to nieco obniżone FT4 nie będzie miało tak od razu negatywnego wpływu na ciążę, jednak musi Pani skonsultować się wtedy kiedy będzie to możliwe ze swoim endokrynologiem, po to aby wyrównać gospodarkę hormonalną tarczycy i przemyśleć czy rzeczywiście stosowanie Letroxu jest konieczne. Pozdrawiam!