Obniżone stężenie płytek krwi

LEUKOCYTY 5,9, ERYTROCYTY 3,62, HEMAGLOBINA 12,1, HEMATOKRYT 38,0, MCV 80,4, MCH 26,0, MCHC 31,9, PŁYTKI KRWI 115,0, LYM 33,0, MXD 7,0, LYMPH 2,0, NEU 31,0, RDW-SD 37,6, OB 21. CZY SĄ TO PRAWIDŁOWE WYNIKI? WIZYTĘ MAM ZA 2 TYGODNIE. TROCHĘ SIĘ NIEPOKOJĘ TYMI WYNIKAMI. BADANIA BYŁY ROBIONE ZE WZGLĘDU NA KRWAWIENIA Z NOSA.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Uwagę zwraca małopłytkowość, czyli obniżone stężenie płytek krwi. Biorą one udział w procesach krzepnięcia, dlatego ich obniżenie może objawiać się krwawieniami.

Ponadto obniżony jest odsetek neutrofilów - wskazane wykonanie rozmazu mikroskopowego krwi.

Nieco poniżej dolnej granicy normy są parametry czerwonokrwinkowe MCH i MCHC, na dolnej granicy normy MCV. Te odchylenia mogą sugerować niedobór żelaza, który z kolei wynikać może z powtarzających się krwawień.

Przyspieszenie OB może wiązać się z krwawieniami lub wynikać ze współistniejącego stanu zapalnego.

Konieczna jest diagnostyka małopłytkowości oraz wyjaśnienie etiologii pozostałych odchyleń.

Pozdrawiam