Obrzęk i opuchlizna po operacji przepukliny pachwinowej i wycięcia węzłów chłonnych

Witam ponownie. Mój tata miał tydzień temu operacje przepukliny pachwinowej i wycięcie węzłów chłonnych. Od dwóch dni w miejscu operowanym ma obrzęk, opuchlizne. Dwa razy miał juz ściągany plyn i ciągle nachodzi, od wczoraj bierze antybiotyk. Czy to może być coś poważnego? Czy to normalne? Bardzo sie martwie o tate. Będę wdzięczna za każdą odpowiedz. Z góry bardzo dziękuje

Gromadzenie się płynu (chłonki) po zabiegach chirurgicznych to zjawisko, które dotyka kilka procent operowanych. Szczególnie jeśli zabieg dotyczył węzłów chłonnych taki problem dotyka każdego pacjenta. Okres, w którym powstaje zbiornik płynowy może nawet sięgać wielu tygodni. W tym czasie należy regularnie kontrolować się u lekarza (okresowe punkcje odbarczające, leki) - lecz na szczęście nie stanowi to groźnego problemu medycznego.

Dr n. med. MichaĹ KÄkol

Szanowna Pani - po tym okresie nie jest to normalne. Moje pytanie - dlaczego przy okazji zaopatrzenia przepukliny pachwinowej - Pani Ojciec miał usunięte w. chłonne. Ciekawe.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, jeżeli Pani chce więcej informacji - należy w google wpisać moje nazwisko