Obrzęk jelita grubego z cechami zapalnymi

Witam, jestem kobietą po 50-tce. Tydzień temu poczułam dość ostry ból z lewej strony brzucha. Zostało więc zrobione zdjęcie USG brzucha, wykazało obrzęk jelita grubego (7-8cm) z cechami zapalenia. Pozostałe wyniki krwi są dobre tylko w moczu jakieś zapalenie. Dodam, że ból brzucha minął. Czy powinnam się martwić i zrobić kolonoskopię.

Myślę, że skoro dolegliwości całkowicie minęły, nie ma Pani problemów z oddawaniem stolca i moczu to raczej dalsza diagnostyka jest niepotrzebna. Być może rzeczywiście przeszła Pani jakiś stan zapalny w zakresie jelita grubego, które często potrafi samoistnie wycofać się, bez następstw. Oczywiście warto byłoby wykonać kontrolne, mało inwazyjne badanie USG jamy brzusznej celem oceny czy pogrubienie ściany jelita wycofało się. Jeśli jednak objawy powtórzą się, będą nawracać, nadal w USG będzie pogrubiała ściana jelita grubego radzę w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z lekarzem i rozważyć celem pogłębienia diagnostyki wykonanie kolonoskopii.