Obrzęk kostek po resekcji żołądka

Trzy lata temu mąż miał operację resekcji żołądka. Niedawno 10 dni temu, doszło do powtórnej operacji, jak nam tłumaczyła p. chirurg, doszło do deformacji jelita, które zostało wstawione zamiast żołądka (nie znam fachowych określeń - przepraszam). Był w szpitalu 10 dni. Dzisiaj, dwa dni po powrocie męża do domu, zauważyliśmy, że nogi męża w kostkach i powyżej są bardzo opuchnięte. Dlaczego? Jaka jest tego przyczyna? Ale bardzo mnie to niepokoi.

Obrzęk kończyn dolnych na pewno bezpośrednio nie jest związany z przebytym niedawno zabiegiem. Obrzęki kończyn dolnych mogą być objawem wielu chorób np. układu sercowo-naczyniowego (niewydolność serca, zapalenie żył, żylaki), wątroby (marskość), nerek (niewydolność), zaburzeń hormonalnych, niedożywienia czy niedoboru witamin. Mogą też powstawiać w wyniku stosowania niektórych leków bądź powstawać idiopatycznie (bez uchwytnej przyczyny). Trudno mi określić co może być przyczyną obrzęku w przypadku Pani męża jeśli nie zbiorę od niego dostatecznego wywiadu, nie zbadam go, nie wykonam odpowiednich badań laboratoryjnych i obrazowych. Być może w chwili obecnej mąż ma niski poziom białek (niedożywienie) lub niedobór witamin. Trzeba wykluczyć niewydolność krążenia krwi czy też niewydolność nerek. Zapewne wyjaśni się to wszystko po odpowiednich badaniach.