Obrzęk nóg i rąk po zjedzeniu czegoś słonego i podwyższone ASO

Witam! Od dłuższego czasu mam problemy z obrzękami nóg i rąk po zjedzeniu czegoś solnego i nie często oddaje mocz.Mam też podwyższone ASO czyli kwas moczowy w organizmie unikam mięsa ,ale nadal mam obrzęki czyli mam chore stawy i dodatku mam problemy z żyłami czyli inaczej przepływ limfy.Jakie badania wykonąc .Czy to może być objaw choroby nerek czy tylko przez stawy mam te obrzęki.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam. Problemy z obrzękami i mała ilość moczu może być związana z chorobą nerek. Czynnik ASO to tzw. antystreptolizyna (np. podwyższona w chorobach paciorkowcowych). Natomiast kwas moczowy to zupełnie inna kwestia, może być z chorobą o nazwie dna moczanowa (powstawanie guzków obrębie stawów z silnym zaczerwieniem i bólem). Przewlekła niewydolność żylna muszę zaznaczyć to nie pojęcie równoznaczne z przepływem limfy - są to dwa różne pojęcia. Problemy zarówno z nerkami jak i stawami mogą być związane z podwyższonym kwasem moczowym w Pani organizmie. Jednakże, problem wydaje się na tyle złożony, że powinna Pani być pod stałą opieką nefrologa, reumatologa. Pozdrawiam