Co robić z tym bólem stawów nóg?

Witam serdecznie od pewnego mam problem ze stawami u nug staw kolanowy i staw kostki przy obu nogach, wcześniej myślałem że to od przeciążenia, ale teraz bóle stawów się nasilają coraz częściej, kolana opuchnięte jakby woda się zbierała, zginąć nie mogę i problemy ze spaniem i chodzeniem jak i również kostki opuchnięte, z rana bardzo silny ból że stopy nie mogę postawić na podłodze, dziś zrobiłem sobie badanie krwi na bolerioze ale negatywne, za to mam bardzo wysoki poziom żelaza 278, kwas moczowy 8.7, białko C-reaktywne 20 wcześniej też brzuch mnie bolał po jedzeniu i na wieczór kilka wizyt w toalecie, głową silnie od czasu boli w okolicach czoła, teraz problemy z zasypianiem i od 3 miesięcy schudłem z 5kg, proszę o informację

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, ze towarzyszą Panu wspomniane dolegliwości, które na pewno utrudniają codziennie funkcjonowanie oraz obniżają komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Dobrze, że rozpoczął Pan wstępną diagnostykę, aby odnaleźć źródło tych problemów zdrowotnych. Dolegliwości związane z obrzękami i bolesnością stawów są częste u mężczyzn, jak i kobiet, jednakże nie należy ich lekceważyć.

Analizując przedstawione przez Pana wyniki badań, można by stwierdzić, że przyczyną takich dolegliwości mógłby być nadmiar kwasu moczowego w surowicy krwi. Podwyższony wskaźnik CRP również może świadczyć o stanie zapalnym w obrębie stawów, a także dróg moczowych.

Kwas moczowy, jako końcowy produkt metabolizmu puryn, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nadmiar stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi może prowadzić do dny moczanowej, wielu chorób nerek, kamicy nerkowej, a także przyczynić się do niedoczynności tarczycy i chorób sercowo-naczyniowych.

Nadmiar kwasu moczowego może powodować takie objawy jak: bolesność i opuchnięcie stawów, problem z chodzeniem, utrudniony proces związany z wydalaniem moczu, krwiomocz, czy pieczenie pęcherza moczowego.

Ze względu na znaczną odległość, proponujemy konsultację z lekarzem internistą lub nefrologiem. Specjalista po dokładnym badaniu, zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pana komfort życia. Przydatne mogłyby być takie badania, jak: USG jamy brzusznej, USG stawów, pełna morfologia krwi, OB, a także określenie poziomy kreatyniny, mocznika, AST, ALT w surowicy krwi oraz dokładna analiza moczu pod kątem zawartości kwasu moczowego.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została zawarta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-moczowy-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-stawow-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.