Obrzmienie i ból piersi - czy to rak?

Witam, mam 22 lata. Trzy tygodnie temu pojawiło mi się zgrubienie na lewej piersi nad brodawką. Od paru dni dodatkowo ta pierś mi nabrzmiała jakby lekko spuchła i stała się bolesna także pod pachą, chociaż nie wyczuwam tam żadnego guzka ani zgrubienia. Nie brałam nigdy żadnych tabletek hormonalnych. Boje się, że to rak piersi, bo w rodzinie już chorowano na to.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Zgrubienia oraz guzki wykrywane w piersiach nie muszą wcale oznaczać choroby nowotworowej. W 4/5 przypadków są to niegroźne zmiany. Obrzmienie, ból oraz opuchnięcie mogą świadczyć o stanie zapalnym. Ze względu na pozytywny wywiad co do występowania nowotworów piersi w rodzinie powinna Pani badać się regularnie u specjalisty ginekologa.