Od czego mogą być te codzienne nudności?

Dzień dobry, mam 27 lat jestem kobietą,od 4 lat mam nerwicę lękowa a od 1,5 roku jelito drażliwe. Leczę się u gastrologa który bardzo mi pomaga. 5 mają byłam na wizycie u gastrologa zapisał mi nowy lek pregabalin 75mg były skutki uboczne przez 2 tyg,po 2 tyg wróciły lęki,kołatania serca,zawroty głowy i nudności uczucie czegoś w gardle,ciężkość na klatce piersiowej. Czasami mam tak że wogle nie mam objawow a czasami tykają w dzień. W nocy mnie nic nie wybudza. Rano gdy wstane nic mi nie jest po 30min zaczyna się nudności uczucie że zaraz zwymiotuje. Teraz mam dawkę leku zwiększoną na 150mg 2x dziennie. Gastroskopia była w tam tym roku wyszło zapalenie błony śluzowej żołądka. Wyniki krwi ok,moczu,ok kał na krew utajona brak, kalprotektyna niska. Proszę o pomoc od czego mogą być codzienne nudności i uczucie zwymiotowania? Przez ostatni miesiąc miałam bardzo dużo stresu związane z rodziną.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Zalety gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które pomaga wykryć schorzenia układu pokarmowego. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są zalety tego badania. Na ten temat wypowiada się lek. Marcin Radkowski.

Szanowna Pani,

zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty