Odbudowa zęba u 20-latki

Witam, jakieś 6 lat temu miałam wypadek straciłam ponad połowe zęba, wtedy miałam robione czyszczenie kanałowe. Teraz po tych 6 latach, ta reszta zęba jeszcze bardziej się wykruszyła, i odpadło z niej szkliwo(został mały ciemny kawałek) Dodam, że w czasie tych 6 lat pozostawiona "połowa" zęba ściemniała. Teraz idę na wizyte odbudowy zęba, chcę metodą (korona do korzenia własnego) Jednak mam zmartwienie czy mój korzeń po takim czasie jeszcze się nadaję? Czy jest jakas szansa?prosze o pomoc.

Zmiana koloru korzenia świadczy o nieprawidłowym leczeniu kanałowym lub wypełnieniem kanału pastą z antybiotykiem. Należy bezwzględnie zrobić RTG i ocenić korzeń a także wykonać ponowne leczenia kanałowe. Ząb następnie musi być odbudowany na wkładzie w włókna szklanego. Dopiero tak przygotowany ząb może być szlifowany pod koronę porcelanową, ze względu na estetykę polecam pełnoceramiczną.

Witam. Lekarz który będzie odbudowę robił, na pewno sprawdził ( rtg. ) czy korzeń się do tego nadaje. Skoro podejmuje się tego oznacza, że korzeń jest dobry. Tak, że proszę się martwić. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Czas nie ma tu nic do rzeczy. Istotne jest czy kanał jest właściwie przeleczony oraz jego długość / bardzo krótki korzeń to gorsze szanse na utrzymanie się takiego uzupełnienia,powstaje rodzaj dźwigni i może z czasem odcementowywać się/.
Wskazane byłoby też wykonanie wkładu koronowo -korzeniowego , sama korona nie bardzo ma sie na czym utrzymac z tego co Pani opisuje.

Jak się nie nadaje to lekarz nic na nim nie zrobi , warunkiem odbudowy protetycznej zęba jest obecność tzw obręczy , może korony prawie nie być , ale jeżeli obręcz i korzeń jest zdrowy to można robić koronę.
Ocenia to lekarz wykonujący zabieg w jego trakcie.