Odchudzanie i wyeliminowanie złych nawyków

Witam! Pisze, bo mam pewien problem. Mianowicie chodzi o to, ze chcialabym zaczac zdrowo sie odzywiac i jesc regularnie, a przy okazji schudnac 5-6 kg. W tej chwili mam 24 lata, skonczylam w grudniu. Mam 165 cm wzrostu i waze 62,6 kg. Mam problem, bo nie potrafie zaczac jesc regularnie, ciagle czuje sie glodna, i mam ogromby problem ze slodyczami, potrafie jesc ich bardzo duzo. Do tego jeszcze jestem chyba uzalezniona od picia pepsi. Nie wiem juz co robic. Jak moge skutecznie schudnac?

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, eliminacja złych nawyków i zastąpienie ich dobrymi to proces, który najlepiej wykonywać etapami. Jeśli narzucimy sobie od razu kilka zmian, ciężko będzie ich dotrzymać.

Proszę zacząć od np. picia wody. 1,5 - 2 litry dziennie. I tylko tyle przez pierwszy tydzień.
Drugi tydzień poświęcić na np. rozpoczynanie dnia od śniadań (do godz. od wstania). Kolejny np. na wprowadzanie II śniadania.
Świadomość, że do zmiany mam tylko 1 rzecz, a nie 10 daj pewien komfort psychiczny i łatwość wypełniania tej zmiany. Cel zostaje łatwo osiągnięty, więc nie mam poczucia porażki. A po 3 tygodniach dane zachowania zaczyna zmieniać się w nawyk, czyli robimy coś już mechanicznie, nie myśląc o tym za bardzo.

Jeśli chce pani więcej porad, zapraszamy do kontaktu.