Odchudzanie z wagi 130 kg

Witam,mam 30lat i ważę 130kg. Pracuję od godz 3 w nocy i bardzo chciałbym schudnąć. Zacząłem biegać ale coś słabo to idzie..chcialbym dostosować dietę dla siebie bo nie wiem od czego mam zacząć. Jak mam też ćwiczyć i co robić zeby przyniosło to dany efekt.

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Przede wszystkim powinien Pan skupić się na zasadach zdrowego odżywiania. Jest Pan aktywny w nocy i mimo że to pora nie kojarząca się z jedzeniem to należy jeść regularnie w odstępach 2,5-3h. Ostatni posiłek powinien Pan spożywać 3-4h przed snem. Należy również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Mogłabym zaproponować Panu ułożenie indywidualnego jadłospisu. Wymaga to spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Dieta powinna być prawidłowo zbilansowana i dostosowana do Pana zapotrzebowania energetycznego. Nie może kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia.
Co do aktywności fizycznej to nie znam Pana możliwości więc ciężko dobrać typ treningów. Posiadam zbyta mało informacji na Pana temat. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Panu przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pan skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pan dostosować je do własnych możliwości. Powinien Pan zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk