Odebrałem wyniki - mam boreliozę i co dalej?

Jestem mężczyzną w wieku 37 lat. Od 2006 roku odczuwam dziwne bóle mięśni kończyn dolnych - często łapały mnie skurcze łydek i ogólnie mam ciągle "zmęczone nogi", nie mogę długo chodzić, bo po prostu bolą mnie nogi. Miałem różne badania robione i tak naprawdę nic nie wykazywano niepokojącego. Ze względu na stwierdzoną wypuklinę okrężną na poziomie L4/L5, jeździłem po różnych sanatoriach, miałem rehabilitacje. Brałem leki różnego rodzju: przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale nie jestem w stanie przytoczyć nazw, bo było ich zbyt wiele, jedynie pamiętam, że na skurcze biorę Haridor i przeciwbólowo Myolastan - trochę te leki pomagają. Stan zdrowia poprawił się, ale nie na długo. Znowu wróciły skurcze i bóle mięśniowe, wizyty po specjalistach, ciągłe badania i nic - brak konkretnej diagnozy. Po reportażach w telewizji zacząłem sam interesować się boreliozą. Sam się zdobyłem na zrobienie podstawowych badań na boleriozę, mimo, że nie pamiętam ukąszenia kleszcza, może dawno temu (ok.15 lat?), ale moje dolegliwości tak sugerowały. Właśnie odebrałem wynik, Pani z laboratorium powiedziała mi tylko tyle, że to jest borelioza i proszę z tym do lekarza. Wyniki badań to: P-ciała p/Borrelia IgG 12,89 RU/ml oraz P-ciała p/Borrelia IgM 46,45 RU/ml. Co mam dalej robić? Czy możliwe jest to, że to nie borelioza tylko pomyłka? Czy mam szansę z tego się wyleczyć?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Aby rozpoznać boreliozę bierze się pod uwagę objawy kliniczne (opisywane przez Pana bóle stawów i mięśni) oraz badanie serologiczne (obecność przeciwciał w klasie IgM, IgG).

Większość chorych nie pamięta ukłucia kleszcza. Jednak zakażenie przenoszone jest zwykle przez kleszcze, które nie były zauważone i utrzymały sie odpowiednio długo.

W rozpoznaniu różnicowym bierze się pod uwagę np. bakteryjne zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub fibromialgię, polimialgię reumatyczną.
Dodatni wynik przciwciał, u osoby bez zaburzeń autoimmunologicznych (np. chorób tkanki łącznej), świadczy na ogół o boreliozie.  Ze względu na możliwość otrzymania wyniku fałszywie dodatniego wynik laboratoryjny może interpretować tylko lekarz, który ma możliwość dokładnie ocenić objawy kliniczne oraz Pana inne wyniki badań.

Po rozpoznaniu boreliozy podstawowa metodą jest stosowanie antybiotyków (głównie amoksycylinę, doksycyklinę, ceftriakson).
Objawowo stosuje się leki przeciwbólowe lub lecznicze nakłucie jamy stawowej (odbarczenie stawu).
Nie należy leczyć pacjentów, u których stwierdzono występowanie swoistych przeciwciał ale brak jest objawów klinicznych.
Jeśli chodzi  o skuteczność leczenia to niekiedy występują nawroty choroby, natomiast w przewlekłym zapaleniu stawów (i późnej neuroboreliozie) objawy mogą nie ustąpić całkowicie.
Proponuję udać się z wynikami do lekarza aby wdrożyć konkretne leczenie.