Odpowiednie ćwiczenia po usunięciu haluksów

Moja sąsiadka (nie ma dostępu do Internetu) miała dokładnie 5 tygodni temu operowany haluks i założone 3 druty: paluch i dwa sąsiednie palce. W obu sąsiednich palcach miała skracane kości. Dziś miał być zmieniany opatrunek, ale wyjęto wszystkie druty i odesłano ją do domu z zestawem opatrunków i planowaną wizytą za 3 tygodnie. Pytanie: czy i jak może ćwiczyć te sztywne palce, aby szybko je rehabilitować a sobie nie zaszkodzić? Czy może tę nogę czymś przemywać? Sąsiadka ma 74 lata o jest otyła

Szanowna Pani

Jestem lekarzem-ortopedą zajmującym się leczeniem paluchów koślawych (halluksów) oraz palców młotkowatych.
Współtworzę zespół Kliniki HalluxCenter mieszczącej się w Poznaniu.

Odnośnie rehabilitacji.
Chętnie prześlę Paniom program rehabilitacji stosowany przez naszą Klinikę.
Program jest stworzony przez ortopedów i rehabilitantów, dla pacjentów po operacji korekcji palucha oraz palców młotkowatych. Zawiera komplet ćwiczeń rozpisany tydzień po tygodniu - od operacji do pełnego wyzdrowienia, a każde z ćwiczeń jest zilustrowane fotografiami. Dzięki swojej przejrzystości pacjentka samodzielnie, bez pomocy (i kosztów) rehabilitanta.
Proszę podać napisać do mnie maila (kontakt@halluxcenter.pl), a ja w odpowiedzi prześlę wspomniany program rehabilitacji.

Druga kwestia to sprawa operacji - użycie drutów do operacji halluksa.
Jest to leczenie przestarzałe, stosowane w ubiegłym wieku.
Bardzo niekomfortowe dla pacjenta (przez 8 tygodni trzeba na każdym kroku uważać by nie zahaczyć drutem o przeszkody). Wymaga unieruchomienia w gipsie, co też do przyjemności nie należy.
Ponadto, co jest dużo poważniejsze niż kwestia wygody,
stosowanie drutów znacznie zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych, tzn:
- braku zrostu - kości ustabilizowane drutem mają możliwość przesuwania się między sobą, co utrudnia zrost kości i może doprowadzić do wytworzenia stawu rzekomego (który wymaga ponownej operacji)
oraz
- zakażenia - bakterie po drucie mogą swibodnie wnikać do palców.

W związku z powyższym chciałbym w tym miejscu jednoznacznie i stanowczo odradzić stosowanie drutów w operacyjnym leczeniu halluksów. Od 20 lat na świecie, a od kilku lat w Polsce, obowiązujące najlepsze metody operacji halluksów to: metoda Chevron i metoda Scarf, w przypadku których:
- nie trzeba stosować gipsu
- ze stopy nie wychodzą żadne druty
- ryzyko powikłań jest minimalne.

Z wyrazami szacunku,
lek. Jędrzej Kosmowski
kontakt@halluxcenter.pl
halluxcenter.pl