Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ponowne ich zażywanie

Mam 22 lata. Brałam tabletki antykoncepcyjne (Yasminell) przez ok 1,5 roku. W tym czasie znacznie przytyłam (10 kg). Odstawiłam tabletki we wrześniu (wciąż czekam na okres), aby wrócić do formy fizycznej, jednak niezażywanie tych tabletek sprawia mi problemy - pogorszenie cery, dziwna wydzielina z pochwy (ciemna), brak okresu, brak możliwości uprawiania sexu bez konsekwencji. Chciałabym chyba wrócić to zażywania tabletek, tylko nie wiem, czy powinnam brać te same? Czy może spróbowac innych? Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę pamiętać, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miesiączka może nastąpić nieco później niż zwykle - jajnikom może zająć trochę czasu nim znowu podejmą pracę. Jeśli chce Pani wrócić do zażywania tabletek, proszę postępować podobnie jak wtedy, gdy zacząła je Pani stosować - proszę rozpocząć opakowanie pierwszego dnia miesiączki. Po wypisanie recepty musi się Pani i tak udać do ginekologa - przy okazji warto wyjaśnić sprawę niepokojącej Pani wydzieliny z pochwy.

Jeśli tabletki, które dotąd Pani stosowała, Pani służyły i była Pani z nich zadowolona, to myślę, że nie ma powodu je zmieniać. Jeśli natomiast przyrost masy bardzo pani przeszkadza (a pewnie tak jest), to rzeczywiście może Pani spróbować nowych. Jednak może być tak, że inny preparat będzie miał podobne skutki. Proszę powiedzieć lekarzwi o swoich dolegliwościach.

Pozdrawiam!