Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - co w zamian?

Brałam tabletki 2 lata. Przed tabletkami też miałam implant przez rok, ale na implancie, jak i na tabletkach, tyję. Wczoraj z mężem stwierdziliśmy, że już się nie będę truła tymi tabletkami, ale dziecka też nie chcemy. Mamy już 2 dzieci. Jak mam obliczać dni niepłodne? Bradzo się boję, że zajdę w ciążę, a naprawdę już nie chcemy więcej dzieci. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli bardzo Pani zależy na tym, by nie mieć więcej potomstwa, to wyliczanie dni płodnych metodą kalendarzykową nie jest dobrym pomysłem. Ta metoda nie jest skuteczna! Skuteczności można oczekiwać w przypadku stosowania metody objawowo-termicznej. Na podstawie konsystencji śluzu z dróg rodnych oraz codziennych pomiarów temperatury w pochwie, można wyciągnąć pewne wnioski na temat możliwego terminu jajeczkowania. Jednak ta metoda (według WHO to nie jest metoda antykoncepcji) wymaga od kobiety systematyczności, skrupulatności oraz dużej wiedzy na temat przebiegu cyklu miesiączkowego. Może Pani zasięgnąć informacji na ten temat gdzie indziej - ja nie zalecałabym tej metody kobiecie, której bardzo zależy na skutecznej antykoncepcji.

Jeśli nie ma Pani zamiaru stosować więcej antykoncepcji hormonalnej, to inną skuteczną metodą antykoncepcji jest prezerwatywa.

Pozdrawiam!