Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - kiedy?

Witam... Mam kilka pytań bardzo ważnych... Proszę o radę, bo nie wiem, jak postąpić... Otoz 17 grudnia zaczęłam swoje pierwsze opakowanie tabletek w życiu...  Wzięłam pierwszego dnia okresu, ale ciągle mam plamiania, raz większe, raz mniejsze... Współżyłam "do końca", z wytryskiem wewnatrz, po 10 tabletkach, jakieś 3 godziny przed wzięciem 11 tabletki... i później w nocy po wzieciu 15 tabletek... to były stosunki pełne... Od 31grudnia nie było już stosunków pełnych... a tylko 1 stycznia i 3 stycznia były stosunki krótkie, bez wytrysku partnera. Był to krótki stosunek przerwany... Biorę po raz pierwszy tabletki i mam obawy, czy one na pewno mnie zabezpieczają... i czy te stosunki, które odbyłam, były już na pewno bezpieczne... Nie czuję się konfortowo z tabletkami, mimo że nie mam wielu skutków ubocznych poza tymi plamieniami i bolącymi piersiami, ale jakoś nie potrafię się odblokować psychicznie i chyba wolę stosować inną formę zabezpieczenia, typu prezerwatywa... Dawała mi ona większą pewność niż teraz te tabletki. Zastanawiam się nad odstawieniem tabletek, bo po co mam je brać i np. zabezpieczać się prezerwatywą, żeby czuć się pewniej, to nie ma sensu... Pytanie moje jest takie... bo dziś o godz. 21.00 wezmę 19 tabletkę z pierwszego opakowania...  i potem 7-dniowa przerwa... Czy mogę bezpiecznie odstawić tabletki, czy będę zabezpieczona? Czy te odbyte stosunki będą bezpieczne, jak odstawię te tabletki i po przerwie już nie wezmę...? Czy te 3 tabletki i 7 dni przerwy wystarczą, abym od ostatnich stosunków była bezpieczna... Czy może lepiej, jak wezmę jeszcze jedno opakowanie i przez całe drugie opakowanie będę się zabezpieczać prezerwatywą, i potem odstawię tebletki...? Nie wiem, jak postąpić... bo chcę je odstawić, a nie wiem, czy robię dobrze, odstawiając je w takim krótkim czasie, jaki upłynie od ostatnich stosunków... Bardzo proszę o radę, bo nie wiem jak postąpić... Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna ma bardzo wysoką skuteczność, wyższą niż prezerwatywa. Zanim podejmie Pani decyzję, proszę poczytać na ten temat. Jednak jeśli nie ma Pani zaufania do antykoncepcji hormonalnej, to rzeczywiście lepiej ją odstawić. Proszę nie rozpoczynać nowego opakowania po 7-dniowej przerwie. Nie musi się Pani zabezpieczać dodatkowo już od dziś. Proszę stosować prezerwatywę od pierwszego dnia, w którym nie zażyje już Pani tabletki.

Pozdrawiam!