Brak miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam takie pytanie. Otóż przez 1 miesiąc brałam tabletki potem 7-dniowa przerwa. Miałam krwawienie, a potem już nie zaczęłam kolejnego opakowania i nie doszło do stosunku przez cały miesiąc. Ostatni stosunek miałam w trakcie 7-dniowej przerwy. Teraz opóźnia mi się kilka dni miesiączka i nie wiem, co może być przyczyną, czy to ciąża? Dodam, że miałam problemy z nieregularną miesiączką. Chciałabym zapytać, czy w trakcie tej przerwy byłam chroniona. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję. Agnieszka

Witam serdecznie! Działanie antykoncepcyjne tabletek obserwowane jest wyłącznie w czasie ich przyjmowania. Jeżeli tabletki przyjmowanie są regularnie, w każdym cyklu, to w czasie przerwy również nie ma wskazań do stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. W Pani przypadku nie miała miejsca przerwa, a całkowite odstawienie antykoncepcji, co oznacza, że wraz z przyjęciem ostatniej tabletki straciła Pani ich działanie. Reasumując, od pierwszego dnia bez tabletki wymagane było stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia. Jeżeli krwawienie nie pojawiło się w wyznaczonym terminie, wskazane byłoby wykonanie testu ciążowego. Wynik powinien być już wiarygodny. W przypadku negatywnego wyniku testu najbardziej prawdopodobną przyczyną braku krwawienia są przejściowe zaburzenia hormonalne związane z krótkim przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Pozdrawiam