Jak liczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, bardzo proszę o poradę. Ostatnią tabletkę Y*** (21) wzięłam 21 września, 26-go dostałam jak zawsze krwawienie z odstawienia, ale kolejnego opakowania, które powinnam zacząć 29 września już nie rozpoczęłam (świadomie odstawiłam tabl.). Jednocześnie tego samego dnia kochałam się bez zabezpieczenia. Tak więc był to 8 dzień od ostatniej tabletki i jednocześnie absolutna końcówka okresu. Teraz jednak mam poważne obawy, czy nie naraziliśmy się na ryzyko ciąży? Choćby przez żywotność plemników 3-dniową. No i nie wiadomo, kiedy owulacja. Nie mam pojęcia, jak to liczyć... Czy ten cykl liczy się od ostatniej tabletki, czy od 1 dnia krwawienia? Bo jeśli od ostatniej tabletki, to był to 8 dzień cyklu (+ew. jeśli plemniki przeżyły 2-3 dni, zrobiłby się 11 dzień), a jeśli od 1 dnia krwawienia to był to raptem 4 dzień. Nie wiem co o tym myśleć i denerwuję się, na testy ciążowe jest za wcześnie, proszę mi to objaśnić, jak to jest w moim przypadku teraz? Dziękuję z góry za szybką odpowiedź.

Witam serdecznie!

Panie decydujące się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powinny zdecydować się na alternatywne metody zabezpieczenia od pierwszego dnia przerwy. W trakcie 7-dniowej przerwy skuteczność preparatu jest zachowana jedynie pod warunkiem, że w 8 dniu jej trwania zostanie rozpoczęty nowy blister. Nieprzyjęcie tabletki z nowego opakowania powoduje, że wszystkie zbliżenia w trakcie przerwy jak i po niej należy uznać za niezabezpieczone, mogące zakończyć się zapłodnieniem.

W Pani przypadku ryzyko ciąży istnieje i jest stosunkowo wysokie. Większość ciąż poczętych w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wynika z nieuwagi i nieprzyjęcia tabletki właśnie 8 dnia.

W obecnej sytuacji jest już za późno na przyjęcie tabletki alarmowej. Musi teraz Pani poczekać, by wykonać test ciążowy. Proszę pamiętać, że domowe testy ciążowe można wykonać dopiero po 14 dniach od daty ryzykownego zbliżenia, a testy z krwi po 8-9 dniach. Wcześniejsze ich wykonanie jest niemiarodajne, ze względu na możliwość uzyskania wyniku fałszywie ujemnego.

Pozdrawiam