Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jakie jest ryzyko ciąży?

Witam. Od pół roku biorę tabletki Y***. Wczoraj (8 września) zażyłam ostatnią różową tabletkę z myślą o tym, że po 4-dniowym braniu placebo odstawię antykoncepcję na jakiś czas. Dziś (9 września) współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia i stąd moja obawa o zajście w ciążę. Wiem, że w czasie przerwy ochrona jest w pełni zachowana, a plemniki nie powinny przeżyć dłużej niż 4 dni, ale strach nadal pozostaje. Bardzo mi zależy na tym, żeby zaprzestać zażywania tabletek, bo okropnie się po nich czuję, ale nie jestem do końca pewna, czy nie spowoduje to szybkiego powrotu płodności i w konsekwencji ryzyka ciąży. Dodatkową obawę potęguje fakt, że tabletki Y*** mają bardzo małą dawkę hormonów oraz że zażywa się je 24 dni, a przerwa jest tylko 4-dniowa, nie jak w przypadku innych 7-dniowa. Czy mogę spokojnie odstawić tabletki bez strachu o to, że zajdę w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej ma takie same mechanizmy działania i zapewnia stałe zabezpieczenie pod warunkiem właściwego stosowania preparatu.

Regularne przyjmowanie tabletek zapewnia zabezpieczenie także w czasie przyjmowania 4 tabletek placebo (te 4 dni odpowiadają 7-dniowej przerwie w preparatach przyjmowanych wg schematu 21+7). Warunkiem koniecznym jest jednak rozpoczęcie nowego opakowania tuż po zakończeniu poprzedniego.

Jeżeli do stosunku doszło w trakcie 4 dni placebo, a chciałaby Pani mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia, powinna Pani rozpocząć nowe opakowanie w wyznaczonym dniu. Ryzyko ciąży jest niemożliwe do oznaczenia, aczkolwiek producenci każą brać pod uwagę taką ewentualność.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy