Czy napar z dziurawca zmniejszył działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Od prawie dwóch lat biorę tabletki antykoncepcyjne Microgynon. Przerwa między tabletkami rozpoczęła się w piątek. W sobotę rano kochałam się z chłopakiem i nie wiem, dlaczego zwątpiłam w działanie antykoncepcji. W poniedziałek o godz.7.40 ze strachu przyjęłam 4 tabletki Microgynon, ale gdy wróciłam do domu (8.00) zauważyłam, że właśnie zaczęło się krwawienie z odstawienia, zaczęłam wywoływać wymioty, ale nie widziałam, żebym zwymiotowała te tabletki. Pojawiła się na twarzy wysypka i wątpliwości, czy antykoncepcja w takim przypadku będzie działać. Drugiej dawki, czyli następnych 4 tabletek nie przyjęłam. Około godz. 14.00 wypiłam napar z dziurawca, by zmniejszyć działanie tych tabletek, ponieważ czytałam, że hiperycyna zmniejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych, tzn. przyspiesza metabolizm leków. I moje wątpliwości są takie, czy to że wypiłam napar z dziurawca wpływa na antykoncepcję podczas 7-dniowej przerwy, czy te hormony jednak utrzymują się w organizmie? Jakie teraz mogą zajść zmiany? Proszę o odpowiedź i czy ryzyko ciąży w takim przypadki jest duże?

Witam!

Ryzyko ciąży w Pani przypadku jest niewielkie.

Antykoncepcja jest zachowana także w trakcie trwania 7-dniowej przerwy - pod warunkiem, że wcześniej była stosowana prawidłowo.

Preparaty dziurawca rzeczywiście wpływają na metabolizm tabletek antykoncepcyjnych i zmniejszają ich skuteczność, jednak nie dotyczy to 7-dniowej przerwy.

Zażycie 4 tabletek na raz nie powinno wywoływać żadnych objawów, mogą się pojawić ewentualnie nudności , wymioty, czasem krwawienie.

Jak wspomniałam ryzyko ciąży jest niewielkie, w razie dużych wątpliwości należy wykonać test ciążowy z moczu w terminie co najmniej 2 tygodnie od stosunku.

Pozdrawiam serdecznie!